Koç ne iş yapar Koçluk Çalışması Nedir??

Kafalar karışık,  her tarafta duymaya başladığınız yeni bir kavram olan koçluk çalışmalarının tanımını yapmak, ne anlama geldiğini meraklılarına anlatmak istiyorum.

Kişinin  kendini keşfetme yolunda aldığı karar doğrultusunda, kişiye hedefine ulaşması için yol boyunca arkadaşlık eden bir iç sestir diyebiliriz. Kişinin hedef belirlemesini, kendi değerlerinin ve potansiyelinin  farkına varmasını, olay veya duruma her yönden bakarak diğer seçenekleri de fark etmesini, güçlü sorular sorarak sağlar.

Koçlar mentor yada danışman olmadıkları için onlardan akıl alınmaz veya deneyimlerini ve bilgilerini aktarmazlar. Koçlar; koçluk çalışması yapılan kişinin tam ve bütün olduğunu, gerekli bütün kaynaklara sahip olduğunu, bütün davranışlarının altında pozitif iyi niyetlerin var olduğunu, bulunduğu duruma göre en iyi seçimi yaptığını ve değişimin kaçınılmaz olduğunu bilerek çalışmayı sürdürürler.

Koçların sorumluluğu danışanlarının farkındalığını artırmaktır. Bir koç ile çalışmak, yapmak istediklerinizle yapamadıklarınız arasında kaldığınız o anda doğru karar almanızı sağlar. Hatta koçla çalışma yapmazsanız  yaşayacağınız  ancak yaşamak istemeyeceğiniz deneyimleri bile objektif bir şekilde fark etmenizi ,değerlendirmenizi sağlar.

Farkındalığınızın yüksek olduğu, hayatı dolu dolu yaşadığınız mutlu zamanlar seçiyorum hepinize..

Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir

Yazı yorumu